5 minut czytania
Betonowy kozioł oporowy

Witajcie. Przedstawiony poradnik wykonał Heniek_Star ze strony modelarstwo.info. Dla kolegów i koleżanek postanowiliśmy umieścić go również i u Nas by nie przepadł w zapomnienie. 

Potrzebne będą:

1) Kawałek tektury;
2) Listewka modelarska 1mm na 1,5mm;
3) Stare zderzaki z uszkodzonego wagonu;
4) Kawałek gipsu;
 5) Drucik 0,5 mm.
 

ZACZYNAMY 

Z kawałka tektury wycinamy za pomocą nożyka modelarskiego elementy przyszłej konstrukcji betonowej. Wycięte elementy składamy w całość i kleimy na vicol. 

Po wyschnięciu kleju, szpachlujemy powstałe nierówności i łączenia, nakładając szpachelką warstwę białej gładzi akrylowej. Możemy też już na tym etapie lekko "uklepywać" świeżą gładź dzięki czemu uzyskamy charakterystyczne dla betonowych elementów skazy. 

Pozostawiamy do wyschnięcia. 

 W międzyczasie przycinamy na wysokość 3/4 kozła listewki krótkie oraz dwie długie na odpowiadające mniej więcej szerokości kozła. Listewki kleimy vicolem. 


Wracamy do wyschniętego elementu betonowego. Za pomocą pędzla o twardym włosiu, wklepujemy metodą półsuchą farbę betonową (może być emulsja zmieszana z czarną i piaskową farbą akrylową) lub produkty gotowe faller, polak etc. Pozostawiamy do wyschnięcia 

Wracamy do elementów drewnianych, które nasączamy dowolnie ciemną bejcą lub specyfikiem dedykowanym do drewna firmy AK, pomocniczo też brudem silnikowym tej samej firmy. 

Wyschnięty element betonowy pociągam washem AK. 

Na rogach imitujemy zabrudzenia brudem silnikowym (ładnie komponuje się także z betonem). 

Zderzaki z odzysku (ja pozyskałem ze starej kolejki PIKO) malujemy na kolor rdzawy. Przygotowane elementy łączymy w całość klejem. 

Komu nie brakuje cierpliwości może wykonać imitacje blach i śrub. W tym celu należy wyciąć paski z gipsu oraz kawałeczki drucika. Po zrobieniu w gipsie otworów, wklejamy w nie druciki.

 

Elementy montujemy na belkach kozła. Malujemy farbą na kolor rdzy i kozioł gotowy. 

Oryginał projektu Heniek_Star dla modelarstwo.info 

Aktualizacja.

Witajcie . Za pomocą tego poradnika spróbowałem samemu coś zrobić. Oto efekty mojej pracy.  Dołączam wymiary elementów podanych w cm. Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.