3 minut czytania
Naszym gościem jest autor programu Micro City Smartcontrol                     Sebastian Rzepa


HomeTrain: 

12 maja 2022 roku utworzyłeś grupę na FB związaną z programem Micro City Smarcontrol (MCS) Posunięcie na tyle odważne patrząc na to że program właściwie jeszcze nie działa a przynajmniej nie jest dostępny na stronie. Proszę powiedz kiedy  zostanie uruchomiona rejestracja na stronie microcity.app 


Sebastian : Oprogramowanie MicroCity Smartcontrol w pierwszej fazie tworzyłem na własne potrzeby, tak jak już to opisałem na stronie internetowej (www.microcity-smartcontrol.com), od ponad roku poszukiwałem rozwiązania do sterowania infrastrukturą na mojej makiecie. Dużo testowałem, ale każdy soft miał jakieś problemy, a przede wszystkim był trudny w konfiguracji. Pomimo tego że w IT/programowaniu mam już ponad 15 letnie doświadczenie, to nawet ja miałem z tym problem.
Wtedy pomyślałem że trzeba zbudować coś łatwo konfigurowalnego, prostego w budowie. Rozpocząłem pierwsze prace nad prototypem i poszło :)



W momencie utworzenia grupy na FB oprogramowanie w wersji beta już działało na mojej makiecie MicroCity, ale była to wersja mocno prototypowa, aby pokazać to światu musiałem ją ubrać graficznie aby dało się z tego korzystać. Pierwszy etap jest już gotowy ;)
Uruchomienie rejestracji oraz udostępnienie aplikacji do pobrania na komputer planuje lada dzień czyli na Dzień Dziecka (1 czerwca).Przede mną jeszcze przygotowanie instrukcji wideo w których pokaże jak korzystać z systemu, jak go skonfigurować i spiąć z serwami, ledami które można wykorzystać na makiecie.


HomeTrain: 

„Banalnie proste „ , co w tym systemie kontroli będzie proste ?


Sebastian: Przede wszystkim banalnie prosta konfiguracja, którą umożliwi nam aplikacja w chmurze. Pozwoli ona nam na stworzenie wirtualnego planu makiety, określenie elementów takich jak zwrotnice, punkty oświetleniowe, semafory, trasy, etc tutaj mam już pełną listę planowanych funkcjonalności które będę sukcesywnie dodawał do aplikacji.
Następnie pobieramy aplikację na komputer, coś w rodzaju lokalnego panelu sterowania który pobierze z naszego konta w chmurze wszystkie ustawienia. Następnie wystarczy podłączyć do komputera Arduino Uno (z wgraną Firmata Standard, tu też będzie instruktarz jak to zrobić) i do arduino podłączamy sterownik PCA9685 a do niego serva/ledy i gotowe :)
Aplikacja nie wymaga żadnego programowania, znajomości elektroniki itd., wszystko zostanie zaprezentowane w filmach instruktażowych. Będzie też możliwość zakupienia gotowego pakietu startowego :) tak żeby to już było naprawdę bardzo proste i wymagało podłączenia tylko kilku kabelków i wtyczek ;) Prościej chyba już się tego zrobić nie da ;)


HomeTrain: 

Ile czasu spędziłeś by stworzyć MCS? 

Sebastian : Nad systemem pracuję od kilku miesięcy, ale to dopiero początek całej przygody. Nowe pomysły przychodzą cały czas do głowy, mam też fajny feedback od osób które są zainteresowane systemem, pomimo tego że jeszcze nie miały okazji go przetestować w realu :)


HomeTrain: 

Większość kolegów i koleżanek widzi w tym projekcie szanse na alternatywę dla takich programów jak gbbkolejki czy wintrack-a. A jak ty to widzisz? Będzie MCS konkurencją dla tych i innych programów ?


Sebastian : Nie mam na celu rywalizować z innymi systemami, zależy mi na tym aby system był super prosty w konfiguracji i dostępny dla każdego dzięki tanim komponentom, które będzie można dowolnie rozbudowywać. Dlatego moim celem jest zbudowanie czegoś nowego i dostępnego dla każdego.


HomeTrain: 

Rozumiem że będziesz oferował program oraz wszystkie możliwe elementy do jego uruchomienia i prostego montażu. Na jakie elementy możemy liczyć w sklepie ?


Sebastian: W sklepie będę chciał udostępnić pakiety startowe w systemie Plug&Play, czyli zamawiam zestaw startowy i już nie będę musiał nic wgrywać w arduino. Tylko spinam kilka kabelków z podzespołami i gotowe, reszta konfiguracji jest już w aplikacji, dlatego ten system jest tak prosty w konfiguracji. Będą też dostępne sterowniki PCA9685, serva, ledy, przewody, obudowy do sterowników, aby wyglądało to ładnie i porządnie na makiecie. Asortyment będzie na pewno powiększany wraz z rozwojem projektu.

HomeTrain: 

Pisząc „ nie drogie „ ceny pewnie dla nie których mogą być i tak za wysokie, czy klienci będą mieli szanse na jakieś rabaty ?


Sebastian : Na pewno dla naszej grupy FB będą przewidziane rabaty i bonusy ;)


HomeTrain:

 System MCS wydaje się bardzo rozbudowany a co za tym idzie możliwe że dla nie których klientów złożony. Nie obawiasz się że zniechęci to nie których do zakupu. Czy klient może liczyć na pomoc w każdej sytuacji w której sobie sam nie poradzi ?


Sebastian : Tutaj na pewno ilość funkcji będzie skrojona pod to co konkretnie będziesz potrzebował. Jestem zwolennikiem budowania systemów które są stworzone pod to co trzeba a nie mają miliony opcji z których i tak się nie korzysta. System budowany jest na bazie mojego doświadczenia i potrzeb występujących na makiecie, więc defacto wiem jakie rozwiązania są potrzebne, a jak czegoś będzie brakowało, to na pewno użytkownicy zgłoszą mi czego im jeszcze potrzebują ;)


HomeTrain:

 Wracając do wyposażenia wykorzystywanego w tym systemie a które będzie można nabyć w sklepie, czy te elementy będą gotowe czy jednak klient będzie musiał sam coś montować od podstaw?


Sebastian : Będą to gotowe elementy, cały system opiera się na gotowych elementach dostępnych w każdym sklepie z elektroniką i są to elementy bardzo proste w podłączeniu :) Będę też oferował gotowe przewody na zasadzie wepnij i gotowe ;)


HomeTrain:

 W jakim zakresie twój system MCS będzie współpracować z DCC od Piko , Roco czy innych urządzeń.


Sebastian: Na tą chwilę jest to system całkowicie niezależny od DCC, jest to infrastruktura która nie jest podłączona do torów ani bazy DCC a co za tym idzie nie ingeruje w system DCC znajdujący się na makiecie. W przyszłości planuję stworzenie aplikacji do sterowania taborem, bo już widzę kilka mankamentów które mi przeszkadzają i można zrobić to lepiej, ale to przyszłość, teraz jestem w 100% skoncentrowany na rozbudowie MicroCity Smartcontrol ;)

Dziękujemy Sebastian za poświęcony czas i za odpowiedzi. Mamy nadzieję że przybliży ten artykuł do bliższego poznania Twojego programu. Życzymy sukcesów w dalszej budowie i czekamy na wersje BETA którą przetestujemy i MY  już na własnej makiecie .Testy umieścimy w tym Przewodniku w nowym poście na Naszym Blogu oraz na Stronie www.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.